sirupy

ČERNÝ BEZ SIRUP

    Černý bez sirup

Sirup připravený z květu a plodu bezu černého. Květ je bohatý na taniny, draselné soli, sliz, flavonoidy a fenolické soli. Plod obsahuje velké množství antokyanidů, kyselinu listovou a vitaminy A, B, C. Slizové látky pomáhají při rozpouštění hlenů v dýchacích cestách. Sloučeniny draslíku a flavonoidy (především rutin) působí močopudně. Plod bezu pročišťuje organismus a podporuje pocení. Vhodné je použití při snižování nadváhy. Doporučuje se při chřipkových stavech, při léčbě zánětů hrtanu, hltanu a sliznice ústní dutiny. Dále je doporučován při léčbě revmatismu. Vhodná je kombinace s lipovým květem.

 

      ECHINACEA SIRUP

Echinacea sirup

Tato indiánská léčivka obsahuje nejvíce aktivních látek v kořeni, menší množství také v květu. Aktivuje produkci buněk, které jsou v těle odpovědné za imunitní odpověď (granulocyty, magrofágy, T-lymfocyty, NK buňky).

Echinacea
má okamžitý nástup reakce. Síla reakce je podmíněna velikostí dávky a dobou podávání. Vhodné je třapatku používat preventivně, účinná je však také při již probíhající nákaze, kdy má téměř okamžitý účinek. Echinacea je jednou z mála bylinek, které účinkují také proti onemocněním virového původu. Dále působí proti plísním a nejrůznějším zánětům. Ne zcela správně lze o třapatce říci, že je silným přírodním antibiotikem. Do dnešní doby nebyly zjištěny žádné nežádoucí účinky, nebo interakce s léčivy.
    

IBIŠKOVÝ SIRUP-PŘI KAŠLI A NACHLAZENÍ

Ibiškový sirup

Bylina jejíž květ obsahuje značné množství ovocných kyselin a slizů. Vysoký obsah slizu účinně tlumí suchý kašel. Využíván je rovněž při zánětech hltanu a průdušnice. Mírní projevy kuřáckého kašle.  Schopnost ibišku zvlhčovat a hojit se využívá při zánětech dutiny ústní, dásní, při spáleninách a akné. Méně známá je jeho schopnost mírnit projevy zánětu ledvin a močových cest. Tlumí žaludeční a střevní křeče, působí mírně projímavě. Ibišek obsahuje velké množství kyselin, a proto sirup z něj patří k nejchutnějším. Ibišek velice dobře snáší vysokou teplotu, takže je vhodný k přípravě čaje.

 

    JINAN SIRUP-PODPORA CIRKULAČNÍHO APARÁTU
    Jinan sirup

Jinan dvoulaločnatý je v přírodním léčitelství znám již 2800 let před naším letopočtem. Každá tkáň s nedostatečnou výživou, tedy krvením, stárne a odumírá. Extrakt z jinanu má regulační účinky na celý kardiovaskulární aparát. Jinan zabraňuje křečovitým stahům tepen, rozšiřuje cévy, snižuje propustnost kapilár a upravuje jejich tonus. Extrakt jinanu upravuje sebezničující vlastnosti krve, které se projevují shlukováním krevních elementů v mikrocirkulačním řečišti a tím zlepšuje proudění krve. Byl prokázán přímý vliv jinanu na prokrvování mozku až o 9%. U lidí postižených nedostatečným krvením mozku se po dvou měsících užívání jinanu vrací hodnoty takřka do normálu. Napomáhá řešit problémy při alergiích, zvláště astmatu. Jinan má silnou antioxidační schopnost.

 

JITROCELOVÝ SIRUP-PŘI KAŠLI A NACHLAZENÍ

Jitrocelový sirupJitrocel patří k nejrozšířenějším rostlinám na Zemi. V přírodním léčitelství byl používán v Číně již před třemi tisíci lety. Obsahuje celý komplex biologicky aktivních látek. Účinek je velmi široký, ale využívá se především na problémy horních cest dýchacích. Jitrocel je osvědčený prostředek při léčbě, ale i prevenci. Chrání sliznice a kůži, snižují jejich dráždivost, ztekucují husté hleny a ulehčují vykašlávání. Jitrocel působí protizánětlivě, snižuje intenzitu a četnost kašle. V neposlední řadě potom jitrocel působí antisepticky a dezinfekčně. Účinně tlumí projevy astmatu. Rozhodně bychom neměli zapomenout na schopnost jitrocele tlumit žaludeční a střevní katar. Má výborné chuťové vlastnosti. Snáší poměrně vysokou teplotu.

 

 

    MEDUŇKOVÝ SIRUP-PŘI PORUCHÁCH SPÁNKU
    Meduňkový sirup

Jedná se o bylinu, které na člověka působí sedativně a pomáhá navodit klidný a plnohodnotný spánek. Sirup se používá zejména v případech nervového a fyzického vyčerpání, nespavosti a depresích. Je velice vhodným doplňkem při psychoneurotických obtížích. Meduňka se užívá vedle léčby poruch spánku také při pomalém trávení, nadýmání, říhání a plynatosti.  Působí proti bolesti, antibakteriálně, a antivirově.

 

RAKYTNKOVÝ SIRUP-PODPORA ODOLNOSTI

    Rakytník sirup

Jedná se o bylinu s velmi širokým spektrem účinku jejíž domovinou je Kavkaz a střední Asie. Jde o velmi významnou bylinku, která provází člověka a jeho snahy léčit již tisíce let. Zejména v posledních deseti letech však byla tato bylina podrobena klinickému testování po celém světě. Užívanou částí rakytníku je plod. Má protisklerotické účinky, pomáhá léčit žaludeční onemocnění i vředy, hojí sliznice. Podporuje výkonnost při fyzické i psychické zátěži. Pro vysoký obsah biologicky aktivních látek se doporučuje pro těhotné ženy. Rakytník je velice silný biogenní stimulátor. Tlumí bolesti, zlepšuje krevní oběh, podporuje hojení tkání, zvyšuje odolnost organismu, podporuje imunitu. Pomáhá odbourávat toxické a škodlivé látky z těla. Používá se také při kloubních potížích, zejména léčí revma a dnu. Rakytník je bohatý na přírodní vitamín C, organické kyseliny, stopové prvky a mnoho dalších cenných látek.