léčebné vlastnosti medu

 

Než začneme med užívat

Med obsahuje silné přírodní kyseliny a ty mohou u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci. Jestliže po požití medu vzniknou vyrážky nebo pupínky, nebo jiné nepříjemné nežádoucí reakce (svědění těla, dušnost), med ihned přestaneme užívat!

  • V květovém medu převažují hlavně glukóza, fruktóza, více vitamínů, pyl, méně minerálních látek, voda max. 19%.
  • V lesním medu převažují hlavně glukóza, fruktóza, více minerálních látek, pyl, méně vitamínů, voda max. 19%.
  • Ve smíšeném medu jsou všechny složky v rovnováze.
  • Medovina je přírodní kvasný lihový produkt z medu obsahující max. 17% alkoholu,vodu, glukózu, minerální látky. Při výrobě se odloučí pyl (bílkoviny), vitamíny a většina lehkých cukrů.

Zánět horních cest dýchacích

Tlumí zánět a bolest. Používá se ho jako sladidla plicních čajů a samotného s máslem nebo rozmixovanou cibulí.

Virový zánět jater, žlučníku a lékové poškození jaterní tkáně

Med obsahuje jednoduché cukry (glukózu a fruktózu), základní látky pro glykogén. Užívá se 3x denně polévková lžíce samotná a sladíme s ním všechny tekutiny (náhradou za řepný cukr).

Žaludeční a duodenální vřed

Med při vyšší koncentraci snižuje sekreci žaludečních žláz a je vhodným doplňkem v potravě při konzervativní léčbě.

Nespavost

Pro uklidňující účinek medu se doporučuje brát 1 až 2 lžičky před spaním.

Dětské anémie

Med obsahuje ve stopových minerálech vstřebané železo a měď, zvyšuje hodnoty hemoglobinu. U kojenců i pro dospělých se po 4 měsících hodnota hemoglobinu zvýšila o 8%.

Neurasthenické projevy u dětí

Med má sedativní účinek a působí vylepšení těchto stavů.

Rekonvalescence po onemocnění a vyčerpanosti organizmu

Doporučuje se konzumace v roztocích i samotný, protože obsahuje jednoduché cukry, které se vstřebávají přímo do krve a netráví se.

Kojenecký organizmus

Je přizpůsoben výživě mateřským mlékem. Při slazení kojenecké potravy medem udržujeme střevní flóru stejnou jako při kojení mateřským mlékem. Nedochází u nich k vytvoření patologické flóry střevní jako při slazení rafinovaným cukrem, nedochází ke kvasným projevům a bolestem. Děti jsou klidnější, zvyšuje se hemoglobin, lépe přibývají na váze a nedochází k distrofiím.

Ženy v těhotenství

Doporučuje se zvýšená konzumace medu pro celkové zlepšení průběhu těhotenství. Využíváme sedativního účinku medu, stopové minerály vápník a fosfor i ostatní, přispívají ke zvýšení odolnosti organizmu dítěte a k uklidnění a vylepšení výživy matky a ke zlepšení její psychiky.

Starý člověk

Co je pro kojence v potravě mléko, je pro starého člověka v potravě med. Člověk stárne, zapomíná, musí si psát, co musí vyřizovat ať chce, či nechce. Vrcholem života je období kolem 45 let. Od této hranice se již arterioskleróza hlásí u někoho méně a u jiného více. Abychom stárnutí zpomalili, měli bychom od této věkové hranice využívat antisklerotický účinek medu a včelích produktů a proto většinou sladit medem. Ten přináší vylepšení pasáže střevní, působí uklidňujícím účinkem a předchází zhoršení arteriosklerózy. Více pro staré osoby uděláme, doneseme-li jim láhev dobrého medu, než velkou bombonieru.

Činnost jater

Dodává-li se organizmu med v nadbytku, ukládá se jako glykogén, vylepšuje činnost svalovou a podporuje činnost jater. Dodáváme-li v nadbytku rafinovaný cukr, ukládá se v organizmu jako cholesterol a tím zhoršuje arteriosklerózu. Med obsahuje PP faktor, látku, která rozšiřuje cévy a zesiluje přívod živin a kyslíku do tkáně. Antisklerotický účinek medu nám může vysvětlit, že včelaři, kteří opravdu med a včelí produkty konzumovali, se dožívali vysokého věku při celkové tělesné a psychické svěžesti. V játrech se krev zbavuje jedovatých zplodin trávení, proto potřebují být zdravá, aby byl zdravý celý organismus.

Cukrovka

Záleží na stupni onemocnění, zda můžeme med při cukrovce užívat. Zásadně při těžkém stupni je med i jiné cukry zakázán. Při lehčích formách, kde vystačíme s dietou nebo i malými dávkami antibiotik, můžeme med užívat. Jde však o to konzumovat méně uhlovodíků (cukru, limonád, atd.) a užívat med, který má vysoké procento ovocného cukru (med akátový nebo z ovocných stromů). Je totiž prokázáno, že po ovocném cukru ztrácí diabetici méně cukru než po cukru hroznovém. Z toho plyne, že nepochybně fruktóza a laktóza (cukr ovocný a mléčný) mají v těle jiné poslání než glukóza a že jsou v těle lépe zužitkovány.

Výživa sportovce

Med by měl být základním článkem výživy sportovce, protože zlepšuje činnost svalovou i srdeční.

Věnčité tepny a srdeční sval

Med přispívá k rozšíření věnčitých tepen srdečních a k lepšímu prokrvení srdečního svalu nejen tím, že dává nezbytnou živinu pro sval - hroznový cukr, vitamíny B a C, stopové prvky draslík a hořčík.

Otravy houbami

Podání teplého mléka a medu při první pomoci podpoří poškozená játra. Dává se několik lžic medu v teplém mléku nebo čaji.

Paradentóza zubů

Ve vyzrálém medu, jakož i ve víčkách zavíčkovaných medových plástů (tzv. voští), jsou látky, kterým říkáme inhibiny, které působí proti rozvoji baktérií.

Hnisavé rány

Med aplikován na hnisavé rány pomáhá odlučovat odumřelé tkáně a rány oživuje. Vyzkoušeno u bércových vředů dokonce i při válečných poraněních.

Po epidemickém zánětu jater

Trpí často nemocní dlouhotrvajícími poruchami zažívacího traktu. Po jídlech a to i dietních, dostávají křečovité bolesti ve střevech, které končí bolestivým průjmem. Dáme-li nemocnému ráno a večer lžíci medu ve sklenici jablečného moštu, pocítí již po týdnu nápadnou úlevu. Po 2 měsících užívání medu s jablečným moštem zmizí zápach stolice i střevních plynů odstraněním hnilobných a kvasných mikrobů v zažívacím traktu.

Noční pomočování dětí

Často přetrvává do dospělosti (neuróza). Od 17 hodiny omezíme příjem tekutin v potravě, před spaním povinně vymočit a dáme lžíci medu, týden budíme dítě po 24 hodině, necháme vymočit, ve dne prodlužujeme interval mezi močením a stav se úplně stabilizuje. Děti mívají živé sny, med jim přináší klidný spánek a jejich psychika se zlepší.

Prořezávání zoubků u dětí

Při bolestech uspějeme podáním lžičky medu. Med snižuje hladinu fosforu v krvi a tím otupuje vnímání bolestivých pocitů.

Chřipka a senná rýma

Žvýkání odvíčkovaných voskových víček při vytáčení medu (voští) působí příznivě u zánětů horních cest dýchacích i u senné rýmy.